Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych będą odpowiednie?

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych będą odpowiednie?

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych będą odpowiednie? 150 150 redakcja

Niby jaki zawias jest, każdy widzi – jednak warto upewnić się, że wybieramy najlepsze rozwiązanie do skrzydła drzwi, jakie możemy. Dobre zawiasy zapewniają nie tylko odpowiednią nośność, ale odpowiadają za sporo innych rzeczy, np. takich jak… skrzypienie, które mogą zniwelować. Na co zwrócić uwagę, żeby w pełni cieszyć się funkcjonalnością drzwi?

Na początek trzeba określić czy mają to być zawiasy do drzwi przylgowych czy bezprzylgowych. To właściwie podstawowe i najważniejsze pytanie, bo kształty zawiasów przeznaczonych do tych dwóch typów drzwi znacząco się różnią. Dlatego omówimy oba rodzaje, żeby pokazać, jak to wygląda w praktyce. Podamy również przykładowe produkty z naszej oferty, by zobrazować nieco sytuację i różnice między rozwiązaniami obecnymi na rynku.

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych przylgowych wybrać?

Wszystko zależy od ciężaru skrzydła drzwi, od naszego gustu, no i oczywiście od ceny zawiasów, jaką jesteśmy gotowi zapłacić. Drzwi przylgowe to takie, które – mówiąc krótko – „odstają” w widoczny sposób od ościeżnicy. Jest to więc chyba najbardziej popularny typ drzwi.

  • Przy standardowo spotykanych drzwiach sprawdzą się zawiasy mosiężne albo nieco tańsze zawiasy aluminiowe, które zachowują przy tym pełną funkcjonalność, więc cena nie wpływa tu na jakość. Posiadają możliwość regulacji szczeliny za pomocą podkładek pod płetwę. Udźwig to 35kg przy dwóch sztukach i 45kg przy sztukach trzech.
  • Z kolei na przykład drzwi przeciwpożarowe to ze zrozumiałych względów cięższa konstrukcja i wymaga innych zawiasów. W naszej ofercie znajdują się dedykowane zawiasy stalowe do drzwi ppoż., które mogą posiadać regulację pionową oraz szczelinową. Nadadzą się do drzwi bezfelcowych i z felcem.

Rozwiązań jest oczywiście więcej i zachęcamy do przejrzenia naszej oferty, jednak jak widać, jeśli nie wiemy, jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych przylgowych wybrać, to możliwości jest sporo, a my sami chętnie służymy radą.

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych bezprzylgowych wybrać?

Drzwi bezprzylgowe to te, które niejako „mieszczą się w ścianie”, tzn. nie widać odrębności skrzydła drzwi od ościeżnicy. W tym przypadku mamy kilka rozwiązań mniej lub bardziej standardowych, a są to:

  • podstawowe zawiasy wahadłowe, które oferujemy w opcji również ze stali nierdzewnej. Zapewniają odpowiednią nośność, jednak wg. niektórych mogą nieco niszczyć efekt, bo wychodzą poza skrzydło drzwi.
  • zawiasy 3d, czyli stworzone zdecydowanie z myślą o drzwiach bezprzylgowych. Posiadają prostą regulację wysokości, szczeliny i płaszczyzny, bez konieczności demontażu skrzydła. Całkowicie „chowają” się w drzwiach i w ościeżnicy, więc jest niewidoczny z zewnątrz. Zawiasy 3d posiadają też poważny udźwig, czyli 55kg przy dwóch sztukach i 80kg przy sztukach trzech.

Drzwi bezprzylgowe to bardzo charakterystyczne rozwiązanie, więc faktycznie by uzyskać najbardziej zgodny z założeniami efekt, najlepiej będzie rozważyć inwestycję w zawiasy niewidoczne 3d. Jednak nie ma takiego obowiązku, bo drzwi poradzą sobie i z innym typem zawiasów.

Jakie zawiasy do drzwi wewnętrznych wybrać?

Kiedy już określimy typ drzwi, z jakim mamy do czynienia, do wyboru pozostaje naprawdę sporo. Zawiasy mogą być stylizowane, mogą być przeznaczone do skrzydeł zabytkowych, mogą być również robione kompletnie na zamówienie. Najważniejsze, żeby wybrane zawiasy zapewniały odpowiednią nośność i bezpieczeństwo. Pozostałe kwestie są w dużej mierze kosmetyczne, choć ważne są opcje regulacji i to, czy można ją wykonywać np. bez zdejmowania skrzydła drzwi.

Leave a Reply