Jakie zawiasy do starych drzwi będą najlepsze?

Jakie zawiasy do starych drzwi będą najlepsze?

Jakie zawiasy do starych drzwi będą najlepsze? 150 150 redakcja

Masz drzwi starego typu i przymierzasz się do wymiany zawiasów? Może się okazać, że skrzydło drzwi też nie jest pierwszej świeżości i przydałaby mu się renowacja. Jednak co tak naprawdę wpływa na to, jakie zawiasy będą odpowiednie w Twoim przypadku i na co warto zwrócić uwagę? Wreszcie – czy naprawdę zawiasy aż tak się od siebie różnią?

Rzeczy się starzeją, co specjalnie nas nie dziwi, jednak o ile z wymianą starej pralki na nową raczej nie będzie problemu, to z drzwiami sprawa ma się nieco inaczej, bo jest trochę bardziej złożona. Po pierwsze musimy się upewnić, czy do wymiany na pewno jest skrzydło drzwi czy jedynie zawiasy. A może całego zestawu nie da się już odratować? W większości przypadków drzwi traktujemy, jako całość, więc hasło „drzwi działają źle” traktujemy, jako winę całej konstrukcji. Problem zazwyczaj zasadza się jednak na zawiasach. Czy na pewno zapewniają odpowiednią nośność? Czy skrzydło drzwi jest dobrze osadzone, skoro skrzypi? Wreszcie, czy to odpowiednie zawiasy do tego typu drzwi? Te pytania należy sobie zadać w pierwszej kolejności.

Czym różnią się zawiasy do drzwi retro od tych do drzwi nowego typu?

Co rozumiemy przez ” zwiasy drzwi retro„? Niech będzie, że klasycznie rozumiane drzwi przylgowe. Idąc tym tokiem rozumowania drzwi nowego typu będą bezprzylgowe. Ta nowoczesna konstrukcja, która sprawia, że skrzydło drzwi nie wystaje z odrzwi, wymaga innego typu zawiasów niż te znane od wieków. Tzw. niewidoczne zawiasy 3d, jak sama nazwa wskazuje, nie są do zaobserwowania z zewnątrz, dzięki czemu skrzydło drzwi sprawia wrażenie solidniejszego i lepiej osadzonego w ościeżnicy. 

Zawiasy do drzwi starego typu będą inne niż do nowych?

Zasadniczo nie ma znaczenia, jak stare jest skrzydło drzwi, jeśli wciąż jest wytrzymałe. W razie potrzeby można poddać je renowacji, choć jeśli nie zależy nam na ich utrzymaniu, to korzystniej będzie je wymienić. Dlaczego? Bo o ile skrzydło drzwi można „odświeżyć”, to z zawiasami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Stare zawiasy po prostu należy wymienić. Jeśli można zamontować nowe bez negatywnego wpływu na skrzydło drzwi, to nie ma problemu. Gorzej, jeśli takie ryzyko istnieje, bo może się okazać, że cała sprawa będzie nas niepotrzebnie sporo kosztować, a i tak skończy się na wymianie całego zestawu.

Niezależnie od tego, jak stare czy wręcz wiekowe jest skrzydło drzwi, które oddamy do renowacji, musimy upewnić się, że ponowny montaż nastąpi z nowymi zawiasami. Muszą posiadać odpowiednie właściwości nośne względem ciężaru samego skrzydła, jak również wpisywać się w założenia wizualne. Nieistotne czy wybieramy zawiasy do drzwi retro, drzwi nowoczesnych czy zabytkowych. Zakładając, że mają standardową konstrukcję, odpowiednie będą do nich standardowe zawiasy. Jednak jeśli zdarza się sytuacja, że rodzaj skrzydła drzwi nie jest powszechnie spotykany albo był robiony na zamówienie, to będzie trzeba wykonać również specjalne zawiasy.

Leave a Reply